Pielęgnacja

Dlaczego należy zmywać płyn micelarny?

Płyn micelarny Zielone Laboratorium

Gdy rozmawiam z kimś na temat jego pielęgnacji i słyszę narzekanie na stan skóry. A, że to skóra jest przesuszona i się łuszczy, a to pory są zapchane. I ja zawsze pytam „Jak wygląda Twój demakijaż? Zmywasz płyn micelarny?”. I zwykle odpowiedź brzmi „Tak, używam! A to trzeba zmywać ten płyn micelarny?” No cóż kochane- trzeba!

Ja sama będąc nastolatką nie zmywałam płynu micelarnego. Powiem więcej- uważałam go za rewelacyjny zamiennik toniku. Pamiętam jeszcze jak wtedy pewna Pani kosmetolog powiedziała mojej mamie, że najlepiej w ogóle zrezygnować z mycia twarzy wodą i przejść tylko na mycie twarzy płynem micelarnym… Wtedy obie sądziłyśmy, że to jedyna droga do pięknej cery. Ja tkwiłam w tym przekonaniu dość długo, a wyprysków przybywało, skóra się łuszczyła. Koszmar! Wylądowałam u dermatologa, który uznał, że mam trądzik więc zapisał mi specyfiki ze sterydami w składzie i miało przejść. Wiecie kiedy przeszło? Gdy po paru latach odstawiłam płyn micelarny i zaczęłam interesować się pielęgnacją.

Wtedy zrozumiałam, że płyn micelarny, którego nie zmywałam ze swojej skóry, narobił mi niezłego bałaganu. Sebum, kurz, brud, resztki makijażu zostały w porach skórnych i zapychały je. A wszystko przez niezmyty płyn micelarny. Ale zacznijmy od początku!

Czym jest płyn micelarny?

Płyn micelarny to kosmetyk, który wyglądem przypomina tonik. Różni się jednak składem i działaniem. W składzie płynu micelarnego znajdziemy micele, czyli małe cząsteczki, które pochłaniają zanieczyszczenia. Dlatego płyn micelarny, dzięki zawartym micelom świetnie poradzi sobie z demakijażem nawet wodoodpornego makijażu i oczyszczeniem skóry z nadmiaru sebum, brudu i kurzu nagromadzonego na skórze w ciągu dnia. Płyn micelarny nie zastąpi Wami toniku- nie wyrównuje on pH skóry.

Jak stosować płyn micelarny i dlaczego powinno się go zmywać?

Płyn micelarny zielone laboratorium

Na wacik nalewamy trochę płynu, przecieramy twarz, przykładamy mokry wacik do oka i makijaż rozpuszcza się sam dzięki micelom. Czy to wystarczy? Nie!

Zostawiając na skórze niezmyty płyn micelarny Twoja buzia tylko pozornie jest czysta. W składzie płynu micelarnego są zawarte środki powierzchniowo-czynne czyli detergenty. I dlatego płyn micelarny należy ze skóry zmyć! Najlepiej użyć do tego delikatnej pianki lub żelu. Zostawienie płynu micelarnego na skórze spowoduje jej „zaklejenie” i pogorszenie się jej stanu. Wycierając buzię wacikiem nasączonym płynem micelarnym nie oczyszczamy dokładnie porów skórnych z zanieczyszczeń i kurzu. To wszystko zostaje tylko wytarte z powierzchni skóry, a pory skórne nadal są zanieczyszczone. W rezultacie wszystko gromadzi się w porach, aż w końcu na skórze zaczynają się pojawiać zjawiska niepożądane (wypryski, sucha skóra, łuszczenie się naskórka).

Pamiętaj! Nie zmywając płynu micelarnego ze skóry narażasz ją na:

  • zwiększone wydzielanie sebum
  • przesuszenie
  • podrażnienie
  • zapchanie porów skórnych.

Płyn micelarny nie jest złym kosmetykiem, tylko czasem używamy go w niewłaściwy sposób. A czy jest to kosmetyk niezbędny w oczyszczaniu skóry? Oceńcie same. Ja w swojej łazience mam jedną buteleczkę płynu micelarnego na wypadek gdyby demakijaż olejkiem i żelem nie zmył dobrze tuszu lub gdy mam mocniejszy, wieczorowy makijaż i potrzebuję takiego płynu, aby dokładnie go zmyć. Ale po użyciu płynu micelarnego zawsze myję twarz wodą i żelem!

A Wy używacie płynu micelarnego w swojej pielęgnacji? Jakie są Wasze doświadczenia z tym kosmetykiem?

Te wpisy mogą Ci się spodobać

2 komentarze

  1. Usd says:

    To jest nie prawda, że nie zmyty plyn micelarny powoduje pogorszenie stanu skóry. Używam płynu micelarnego jak i moje klientki ponad połowę swojego życia. Zawsze dostaję komplementy. Genetyka swoją drogą. Ale nie przesadzajmy z tym pogorszeniem. Jeśli producent nie zaleca inaczej, płynu się nie zmywa.

  2. Ewela says:

    Mam cerę problematyczną (przetłuszczona, miejscami sucha i zaczerwieniona) i mycie jej wodą ją podrażnia. Używałam do tej pory płyn micelarny każdego wieczora, ale z info znalezionych w sieci wynika że to nie jest najlepszy pomysł i powinno się go zmywać, ale tu pytanie czym zmywać skoro woda (z kranu, z filtra czy również przegotowana) podrażnia mnie. Co innego mogę użyć do oczyszczenia cery? Żel wymaga wody, mleczko zapycha mi pory…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *